מה זה NFC ולמה טכנולוגיה זאת משמשת?

NFC הוא תקן תקשורת המתבסס על טכנולוגיית RFID. בשנת 2004, סוני, נוקיה ופיליפס התאגדו כדי ליצור את פורום ה-NFC. קבוצה שמטרתה הייתה לקדם את מידת האבטחה, קלות השימוש והשימוש הפופולרי של טכנולוגיית NFC. בשנת 2006 יצא לאור טלפון תומך NFC, הנוקיה 6131. עם הזמן, יצאו יותר מכשירים והטכנולוגיה המשיכה להתפתח ולהתייעל.

מה זו טכנולוגיית NFC?

נפתח בזאת ש-NFC הוא תקן תקשורת אלחוטית. ניתן למצוא אותו ברבים מהמכשירים הסלולריים, בייחוד אלו שיצאו בשנים האחרונות, כמו גם אלו המיועדים לשוק הביניים. טכנולוגיית NFC מאפשרת לאותם מכשירים סלולריים לשמש כארנק, כדרך השימוש באפליקציות ייעודיות. וזאת כדרך הצמדת מכשיר הסלולר למכשיר תומך בקופה. תקן NFC עובד על "תקשורת טווח אפס", כלומר צריך להפגיש בין המכשירים השונים כדי שתיווצר ביניהם תקשורת.

אם אנחנו מפעילים NFC בסמארטפון (אנדרואיד או אפל), ואנחנו מפגישים אותו בהתקן מיוחד בקופה שתומך בתשלום שכזה, אנחנו למעשה יכולים לבצע העברת נתונים בין המכשירים באותו שדה של "תקשורת טווח אפס". העברת הנתונים תירשם ותוצג באפליקציה כמו  סמסונג פיי (Samsung Pay), גוגל פיי (Google Pay) ואפל פיי (Apple Pay). 

התקשורת בטכנולוגיית NFC יכולה להיות דו כיוונית, כאשר מכשיר אחת לפחות משדר את האות והשני מקבל אותו. דוגמה לכך היא כאשר מקרבים את הרב קו לעמדות התשלום באוטובוס. הכרטיס "משדר", ועמדת התשלום "קולטת". תהליך דומה מתרחש כאשר מקרבים את הטלפון למכשיר התומך שבקופת התשלום בסופרמרקט, לדוגמה.

עמדת התשלום בסופר יכולה לכלול תגים ומשדרים המשדרים את המידע להתקנים אחרים. עקב כך שמדובר במכשיר "פאסיבי", הוא לא מעבד מידע ולא מתחבר בעצמו למכשירים פאסיביים אחרים. משדרי NFC בסמארטפונים יכולים להיות אקטיביים, כך שהם יכולים הן לשלוח והן לקבל נתונים. אי לכך ובהתאם לזאת הם יכולים לשלוח מידע למכשירים שבעמדות התשלום בסופר. סמארטפון, רב קו ומסופי תשלום הינם דוגמאות למכשירים שעושים שימוש ב-NFC אקטיבי.

ישנם מכשירים בהם לא ניתן למצוא NFC, מדובר על מכשירים סמארטפון ישנים, או זולים או כאלה שבאופן ספציפי אין בהם NFC. אפל החלה לשלב פונקציית NFC החל מאייפון 6 ואילך. ברוב מכשירי אנדרואיד כיום, בהנחה שהם "משודרגים" מספיק, אפשר למצוא NFC – אם כי ניתן להיוועץ במפרט המכשיר כדי לוודא.

איך עובדים עם NFC?

כפי שפתחנו, NFC הוא תקן תקשורת אלחוטית. לפיכך הוא דומה לתקני תקשורת אלחוטיים שונים כמו בלוטות' ואחרים. שכן, NFC שולח מידע על גלי רדיו. למעשה, הוא מבוסס על טכנולוגיית RFID, שהתפתחה בסוף שנות ה-60. 

שדה NFC מפיק שדה אלקטרומגנטי, ועל פי כן יכול לספק זרם מתח חשמלי מסוים. כאשר NFC מתקרב ל-NFC פאסיבי, המכשיר האקטיבי יכול להטעין את המכשיר הפאסיבי במידה מספקת. כך שהפאסיבי לא צריך מקור מתח חיצוני כדי לעבוד.

טווח השידור (על גבי גלי רדיו) של ה-NFC מאפשר להעביר אנשי קשר, תמונות, הרשאות דיגיטליות ושלל קבצי מולטימדיה. הקשר יכול להגיע למהירויות של 106, 212 כמו גם 424 קילובייטים לשנייה. תדר העברת הנתונים עומד על 13.56 מגה-הרץ.

לסיכומו של דבר

טכנולוגיית NFC המתבססת על טכנולוגיית RFID מאפשרת תקשורת בטווח קצר בין מכשירים פאסיביים לאקטיביים, כדי להעביר נתונים שונים ולבצע תשלומים כדרך אפליקציות ייעודיות. ישנם מכשירים שתומכים כמו בכך רב קו, כרטיסים חכמים, מסופי תשלום וכמובן סמארטפונים (לפי מה שמופיע במפרטם). 

מה זה NFC

תוכן עניינים

אולי יעניין אותך לקרוא גם על

שינוי גודל גופנים